Úvod


Historie příprav


márc - Rozhodnutí, že se vůbec pojede (někam k Baykalu)
konec márce - Základní koncept akce (stop, vlak, Baykal, Mongolsko), půjdeme po stopách doc. RNDr. Janského na Baykalu
začátek apríla - Prvotní podoba webu, sháníme mapy apod.
5.4. - Vzpomínám si, že na koleji bydlí jeden Mongol, mohl by zařídit pozvání, přijede ve středu 10.
10.4. - Mongol nepřijel, asi mu ujel vlak, další jede za týden
12.4. - Navštěvujeme ruskou ambasádu, ale je tam fronta, vzdáváme, prvně zkusíme Mongoli
2.5. - Mongol přijel už dávno, ale na koleji končí, už ho neuvidím
3.5. - Rozhodnutí, že pojedeme jenom na Bajkal, aspoň se ušetří čas a peníze
7.5. - Vyhlášena veřejná soutěž na název celé akce
8.5. - Dovídám se, že Mongolové prý dají vízum i bez pozvání, stačí $25
16.5. - Obcházíme první "cestovky". Jedna chce pozvání, dvě už (asi) neexistují, čtvrtá by nám to snad dala.
24.5. - Obešli jsme zbylé cestovky, a ejhle, víza jsou sice drahá, ale budeme je mit na 97 % !! Celebrujeme !!
8.6. - Dodělám předexpediční web. Nezachoval se.
20.6. - Zažádáno o víza, pravděpodobnost úspěšnosti velmi vysoká, budou hotova 20.7.
26.6. - Vymyšlen název akce: "Janského stopa"
27.6. - Schválen seznam věcí braných s sebou
28.6. - Vyměněny koláče
17.7. - Vyzvednuty pasy s hotovými vízy
26.7. - Den odjezdu.

Představení protagonistů

Janský
doc. RNDr. Bohumír Janský- světová hydrologická kapacita, objevitel pramenů Amazonky a autor mnoha hydrologických špičkových studií a výzkumů. Několikrát navštívil už jako student Baykal, přičemž o své druhé návštěvě v r. '84 napsal vynikající knihu "Bajkal - perla Sibiře". Mimo jiné přednáší na Přírodovědecké fakultě UK v Praze hydrologii.
pcz
autor cestopisu-nejlepší Janského hydrolog; shodou okolností i posluchač hydrologie u doc. RNDr. Janského v 1. ročníku na PřF UK v Praze; účastník výletu pod krycím jménem "pcz".
Majkl
Michal Ulrich-druhý nejlepší Janského hydrolog; shodou šťastných okolností i posluchač hydrologie u doc. RNDr. Janského v 1. ročníku na PřF UK; spolužák z oboru pcz; účastník výletu pod krycím jménem "Majkl".
Šobr
mgr. Miroslav Šobr-Janského asistent.

Duchovní náplň mise

Takže byl hotový koncept akce Janského stopa. Na Baykalu budeme pátrat po stopách doc. RNDr. Janského. Ale vše bylo nakonec úplně jinak.
24.07.02, tedy 3 dny před odjezdem, jsem složil zkoušku z hydrologie, právě u doc. RNDr. Janského. Písemku opravoval mgr. Šobr. Nějak se dozvěděl, že jedeme na Baykal pátrat po stopách doc. RNDr. Janského, a řekl mi co jsem vůbec nečekal. On tam byl tento červenec s kamarádem ze stejného důvodu. Procestoval ostrov Olchon a okolí a nasbíral nějaké materiály, které se týkaly slavných návštěv doc. RNDr. Janského v těchto končinách. Dokonce mi ukazoval nějaké svoje zápisky a mapky, ale jednak toho moc neměl, a taky v tom měl sám bordel. Dlouho jsme povídali jak o Baykalu, tak o slavných výzkumech doc. RNDr. Janského. Říkal, že po skončení naší expedice schválně porovnáme, co obě skupiny zjistily a jaké materiály nasbírali. Nebude problém toho sebrat víc než měl Šobr..
Pak jsem si šel nechat zapsat známku ze zkoušky k samotnému doc. RNDr. Janskému. Ten už se mezitím dozvěděl, že i my jedeme pátrat po jeho stopách na Baykalu a navrhl mi něco senzačního. Byl totiž na svého asistenta naštvaný, protože Šobr neuznával Janského světoznámý objev pramenů Amazonky a tvrdil, že on tam pojede za rok najít ty správné prameny. Navíc měl na Šobra podezření, že jako jeho asistent mu dělal na Baykalu ostudu, a příliš často svoje chování spojoval s uznávaným jménem doc. RNDr. Janského. Takže nám navrhl, abychom na Baykalu nešli po jeho stopách, ale pátrali tam po výzkumech mgr. Šobra. Vyložil mi, kde se asi Šobr pohyboval, a na co přibližně mohl přijít. Tedy stejně jako tam o Janského výzkumech sbíral materiály Šobr, tak my se budeme snažit mapovat tento nedávný výzkum mgr. Šobra. Nadšeně jsem nabídku přijal, a i požadavek, aby celá akce zůstala z profesních důvodů před Šobrem utajena !! Prosíme proto všechny, kteří čtou tyto stránky, aby o nich v žádném případě, ani v náznaku, neinformovali mgr. Šobra z PřF UK. Je to velmi důležité. Děkujeme.
Zavolal jsem Majklovi a ten byl z nápadu doc. RNDr. Janského také nadšen. Sice se nám tak úplně změnil hlavní úkol celého výletu, ale tato nová mise bude mnohem více vzrušující a bohatší, protože mgr. Šobr byl na Baykalu před necelým měsícem, takže hledání bude snazší. Také jsme vymysleli nový název expedice -

"Aktze Julijanský limnolog"

Informační výbava

Vše, co jsem se o Šobrovi od něj samotného dozvěděl, jsme si sesumarizovali. Jsou to spíše jen takové střípky a moc jich není.. A to je všechno, s čím pojedeme po Šobrovi pátrat. Uvidíme, jak budeme úspěšní..

Info pro čtení cestopissu:


home
..anebo hurá na samotný cestopiss.